První plavby na paddleboardu Průvodce výběrem paddleboardu Rodinné paddleboardy Paddleboardy dle typu použití
Jak začít? Nejlépe od začátku!
Pojďme si vysvětlit alespoň některé základní pojmy a názvosloví. Paddleboarding [čti PEDLBORDING] je relativně mladý vodní sport, který se velmi rychle rozšířil do celého světa a jako mnohé další využívá především anglických pojmů.
Podobné je to u snowboardigu nebo skateboardingu. Už tady vidíme první podobnost - všechny tyto kratochvíle se provozují na "prkně". A prkno je anglicky board, a jelikož dalším náčiním je pádlo což je anglicky paddle, máme objasněn ten nejzákladnější pojem PADDLEBOARD. Toto označení je mezinárodní a asi jen těžko se u nás prosadí něco jako pádlovací prkno.
Primárně se na paddleboardu při pádlování stojí - což objasňuje další zkratku, se kterou se často setkáme - SUP = STAND UP PADDLE - tedy česky pádlování ve stoje.Takže Paddleboard a SUP nám vlastně označují jeden konkrétní sport. Je to ale označení pouze základní a zahrnuje celou škálu aktivit: SUP pro výlety, surfování, závodění, rybaření, jógu, pro sjíždění řek, atd. Existují také oplachtitelné plováky, které se nazývají WINDSUP. Paddleboard můžete používat samostatně nebo ve skupině lidí, přátel, rodiny.
Paddleboardy se dělí na dva základní typy plováků: pevné nebo nafukovací stand up paddly. Mnohem rozšířenější a pro většinu paddlerů i praktičtější jsou nafukovací plováky. Pevné (karbonové případně laminátové nebo i dřevěné) plováky využijí především závodníci a výkonnostní sportovci, případně majitelé nemovitostí v těsné blízkosti vodní plochy. My se tedy zaměříme na nafukovací SUP prkna.
Nafukovací stand up paddle je vyroben z moderního materiálu, který využívá technologii „drop stitch“. Pokusím se vysvětlit, co to znamená. Hrubý překlad nabídne něco jako "kapkový steh". Představíme-li si, že nafouknutý plovák napříč rozřízneme, uvidíme, že se jedná o PVC fólie které jsou navzájem propojeny velmi hustou sítí průhledných vláken (trochu připomínající hustý déšť), jejichž délka nám dává určitou tloušťku plováku a navíc umožňuje jeho natlakování na vysoký tlak. Ukotvení vláken se nám z vnější strany jeví jako drobné důlky v povrchu plováku. Jediné místo, kde tato vlákna nejsou, je v místě nafukovacího ventilu, a proto na opačné straně uvidíme drobné vyboulení. Díky této technologii je možno velmi pevné a stabilní plováky jednoduše sbalit a i s pumpou transportovat v batohu o velikosti cca 90 x 40cm.
Plováky se dále dělí do dalších samostatných kategorií dle použití. Některé názvy jsou již jasně srozumitelné, ale existuje třeba skupina ALLROUND - jedná se o všestranně využitelné, stabilní plováky s kulatou špicí i zádí. Špičatější a delší plováky zase najdeme pod názvem TOURING a typ plováku RACE - jasně naznačuje, že tady se bude závodit.
Pojďme k dalším pojmům, které u vody můžete slyšet. Často se setkáte s pojmem FINA nebo FLOSNA - jedná se v podstatě o ploutvičku, která nám usnadňuje přímou plavbu. Některé plováky mají jednu některé 3, plováky používané s plachtou mají ploutev i ve středu plováku.
Ploutve u nafukovacích plováků jsou vyjímatelné a umísťují se do tzv. kastlíků - buď systému SLIDE IN - kam se ploutvička zasune a zajistí pojistkou nebo US BOX - kam se zasune za pomoci čepu a zajistí šroubkem.
Náš sport, ač není úplně adrenalinový, v sobě skrývá určitá nebezpečí, jimž se snažíme předcházet. Proto kromě českého pojmu záchranná vesta můžeme zaslechnout i LIFE VEST a pojistný řemínek, kterým si můžeme připoutat plovák k noze, se bude často označovat jako LEASH [čti LÍŠ], pokud tento bude v krouceném provedení bude to COIL LEASH.
Skvělá věc, která zabrání potopení pádla se nazývá FLOATER.
Toto je jen základní výčet pojmů, který může pomoci orientovat se v mladém světě paddleboardingu. Tak doufám, že se co nevidět sejdeme pádlující ve stoje na prkně!
Pádlujte s námi!
První plavby na paddleboardu Průvodce výběrem paddleboardu Rodinné paddleboardy