Stáhnout návod k paddleboardu, elektrické pumpě (PDF)
V balení nafukovacího paddleboardu naleznete: paddleboard, batoh, stahovací popruh, opravnou sadu, pumpu a 1x ploutvičku (v případě modelu Windsurf 2x ploutvičku), u vybraných modelů pádlo a leash.
Nafouknutí plováku:
Vyfouknutí plováku:
Transport a skladování:
Upozornění:
Snad nejčastější dotaz, se kterým se setkáváme. Plovák se opravdu brzy zdá být nafouknutý k prasknutí, ale ručička na manometru se nevychyluje. Pokud uděláme jednoduchý pokus, kdy z pumpy odšroubujeme hadici, na otvor zatlačíme dlaň, abychom jej úplně ucpali a zkusíme zatlačit píst pumpy dolů měla by se ručička manometru vychýlit. Pokud tomu tak je, je pumpa v pořádku jen jsme zatím nedodali do plováku tolik vzduchu, aby jej manometr vůbec zaznamenal. Pokračujte tedy v nafukování. Vyvinout potřebný tlak chvíli trvá. Jakmile bude tlak zaznamenatelný, začne ručička ukazovat. Přefouknutí se opravdu nemusíte bát. Doporučujeme dodržovat předepsaný tlak, protože při nízkém tlaku se plovák bude prohýbat a značně to ovlivní jeho vlastnosti.
Druhý nejčastější problém, který zákazníci řeší. Na každém výrobku vyrobeném technologií DROP STITCH se s tím setkáme. Je to způsobeno tím, že aby plovák mohl držet svůj tvar a mohl se nafouknout na vysoký tlak, je jeho celá plocha propojena miliony drobounkých vláken. Tato vlákna, ale logicky nemohou nýt v místě, kde je nafukovací ventil – neměla by být kde ukotvena. Takže na protilehlé straně ventilu vzniká jakási boulička, kde chybí vlákna a která je natolik malá, že nemá žádný vliv na funkci nebo životnost plováku. Je to prostě dáno technologií výroby. Vice informaci zde.
Také častý dotaz. Pojďme si prohlédnout ventil na plováku. Pokud odšroubujete zátku, která je přivázána k ventilu lankem, uvidíme jakési tlačítko pod kterým je vidět pružinka. Toto tlačítko stačí stlačit (u některých typů při stlačení ještě pootočit), aby zůstalo v dolní pozici. V tuto chvíli ventil netěsní a může jím volně procházet vzduch – tuto polohu využijeme při vypouštění vzduchu. Pokud se nám stane, že ventil je v této poloze a my plovák nafukujeme, po odpojení hadice vzduch z plováku rychle uniká. Proto si vždy kontrolujte zda je ventil v horní poloze – ušetříte si práci s novým nafukováním.
Klíč se používá pouze při servisních úkonech, kdy je třeba vyměnit těsnění ventilu, případně jej dotáhnout. Toto se musí udělat s maximálním citem. I utažení ventilu hrubou silou může vést k poškození těsnění, případně celého ventilu. Klíč tedy nikdy nepoužívejte k vypouštění vzduchu. Pokud jím vyšroubujeme vložku ventilu skutečně vzduch vypustíme, ale je to naprosto zbytečné – k tomu stačí zatlačit a zaaretovat ventilek v dolní poloze.
Na koncovce hadice je těsnící kroužek. Pumpy jsou použitelné v různých ventilech, které se však mohou mírně lišit. Pokud je pumpa vybavena v příslušenství druhou gumičku s vyšším profilem stačí ji vyměnit a hadice by měla správně těsnit.
Délka pádla by měla být cca 15 - 25 cm nad hlavu. Začátečníci většinou volí delší délku - zkušenější jezdci a závodníci používají pádlo kratší. List pádla při pádlování je vždy odkloněn směrem vpřed, nikoli obráceně.
Více informací najdete v Paddleboard poradně. Případně v sekci Začínáme s paddleboardem