Kompletní outfit s výbavou zde Paddleboardy na řeku Ploutvičky na řeku Pádlo na řeku Leash na řeku Záchranná vesta Aquadesign Upano Helma Neoprénové kalhoty Boty Bunda Lycra dlouhá Kraťasy volné
Jízda na tekoucí řece má svá specifika – od výběru plováku, přes správný výběr pádla, bezpečnostních prvků až po správné oblečení.
Plováky na „divokou vodu“ jsou obecně kratší, díky čemuž jsou obratnější. Jsou ve středu širší, aby byly dostatečně stabilní. Obvykle mají velkou plochu protiskluzové podložky, která bývá na krajích vyvýšená pro rychlé zaujmutí optimálního postoje. Mají krátké, pružné ploutvičky s mírným náběhem pro snadné překonávání překážek pod vodní hladinou. Paddleboardy pro divokou vodu jsou rovněž vybaveny více madly pro zachycení plováku a snazší nástup z vody.
Plováky pro divokou vodu mívají ideálně více pružných ploutviček po stranách pro vedení plováku i ve chvílích, kdy je plovák zanořen nesouměrně ve vodě. Ploutvičky jsou z pružného materiálu a jsou na plováky nalepeny. Hlavní ploutvička může být vyjímatelná, ale opět z pružného materiálu s mírným náběhem.
Důležitý je i výběr pádla. Vhodné je vícedílné pádlo, zejména pro jeho skladnost. Materiál žerdi doporučujeme z kompozitních materiálů – sklolaminát nebo karbon, zejména pro nízkou váhu a skvělý přenos síly do pádla. List je vhodný plastový, zejména pro častý kontakt s kameny a dnem řeky, který bude mít delší životnost při dobré ceně. Pádlo s karbonovým listem, vzhledem k jeho křehkosti, není na řeku vhodné. Velikost listu je ideální ve velikosti M.
Pro jízdu na řece platí i trochu odlišné použití bezpečnostních prvků. Zde je základem dobrá certifikovaná vodácká vesta, která umožňuje rychlé rozepnutí v případě zachycení v proudu, dovolí zachycení házecího pytlíku a můžete mít po ruce dobrý záchranný nůž. Nepostradatelná je vodácká přilba, která chrání hlavu při pádech z relativně velké výšky do kamenitého dna a zároveň poskytuje ochranu před větvemi nad hladinou. Na říčním paddleboardu se plovák zachycuje pomocí speciálního leashe – který se připíná k vestě a má rychlo-otevírací pojistku pro rychlé oddělení od plováku v případě nebezpečí zamotání se např. do kořenů nebo větví.
Proudící voda je spojena s toky, které tečou z hor, a tudíž neoplývají příliš teplou vodou. Proto je nezbytné se připravit i na tuto věc. Velmi důležitý je neopren – ideálně celotělový. Dobrý neopren musí být pohodlný, ale aby plnil svou funkci, i těsný. Pokud tomu tak není, neopren neplní izolační funkci a navíc při každém pádu do vody do něj naberete dávku studené vody. Neopreny se vyrábějí v různých tloušťkách od cca 1,5 mm do 7 mm. Neopreny mohou mít i rozdílnou tloušťku materiálu na různých místech těla – na kritických – ramena, ledviny atd. může být tloušťka vyšší než na zbytku těla. Čím je materiál tlustší, tím lépe izoluje. Neopreny s krátkými rukávy a nohavicemi se hodí spíše do vyšších teplot.
Přes neopren doporučujeme naše volné kraťasy, které dodají vašemu outfitu styl.
Do letních podmínek lze využít i oblečení z přiléhavé lycry, které ochrání tělo před paprsky slunce a v případě namočení rychle schne. Obecně platí, že výběr oblečení řídí teplota vody, kterou budeme sjížďět.
Na jízdu na řece na paddleboardu jsou důležité i boty. Zde je třeba brát v potaz jak jejich izolační vlastnosti – nejdříve vždy zima od nohou, tak i protiskluzové a bezpečnostní – nikdy nevíme, na co v řece šlápneme. Možná je i varianta neoprenových ponožek a dobrých bot s neklouzavou podrážkou.
Pádlujte bezpečně!