Jízda na kajaku nebo kánoi je skvělý sport, zábava i relax, který je však provozován v relativně nebezpečném prostředí - buď na otevřené vodní hladině, nebo tekoucí řece. Aby vám tato aktivita přinášela jen radost, je třeba dbát určitých bezpečnostních pravidel, jejichž dodržování by mělo platit stejnou měrou pro děti i dospělé.
Příprava, aby vše proběhlo v pohodě, začíná již plánováním vyjížďky nebo výletu, kdy je vždy třeba zohlednit schopnosti nejslabšího člena posádky. Určitě je nutné vzít v úvahu, zda daný typ vody zvládne zejména dítě, případně partnerka. Při delší vyjížďce nezapomeňte naplánovat přestávky pro odpočinek. Zároveň si udělejte i časový rozvrh vyjížďky, aby vás nepřekvapila tma.
Stejně důležité je sledovat předpověď počasí. Zejména na moři se může situace změnit během krátké doby a například návrat proti větru je velmi obtížný. S tím souvisí i správný výběr oblečení. Pokud se chystáte jezdit uprostřed prázdnin na malém rybníku, je třeba uvažovat jen o oblečení, které zabrání spálení, případně úžehu. Jiná situace však nastává, pokud se na jaře chystáte sjet nějakou divokou řeku, nebo plánujete putování podél mořského pobřeží.
Oblečení z lycry vás ochrání před zákeřnými paprsky letního slunce. Velká výhoda tohoto materiálu je, že rychle schne. Ideální slušivý outfit je tričko, kraťasy a hlavně čepice. Správné oblečení se vyznačuje i tím, že je ušito tak, aby žádné švy nepřekážely opakovanému pohybu - pádlování - a nezpůsobovaly nepříjemné odřeniny při delších vyjížďkách. Zároveň nezapomeňte ve slunečném počasí používat krém s vysokým UV faktorem. Další „mazání“ je, zejména na našich řekách, nezákonné :o)
V případě chladného počasí je však třeba uvažovat o oblečení z neoprenu, případně použít nepromokavou kajakovou bundu. Chlad je jedním z největších nepřátel kajakářů. Nepodceňujte ani kvalitní obuv do vody – nikdy nevíte, kde budete nuceni vystoupit, a zvláště v našich řekách nás může čekat nejedno nepříjemné překvapení.
Důležité je být zejména na tekoucích vodách vybaven kvalitní záchrannou vestou, která je v případě převržení hlavní bezpečnostní pomůckou. Na tekoucí vodě je třeba ji kombinovat i s ochrannou přilbou, kterou na divoké vodě využijete nejen po pádu do vody jako ochranu před nárazem na kámen, ale i při normální jízdě vás chrání před nízkými větvemi.
Dobré je mít s sebou i náhradní pádlo, protože vždy hrozí jeho ztráta, případně poškození.
Pokud je to jen trochu možné, pak nikdy na vyjížďky nevyrážejte sami. Druhá loď s kamarády vám poskytne největší míru zabezpečení.
Při delší vyjížďce, nebo pokud je třeba s sebou vézt věci, které potřebujete uchovat v suchu, si vyberte přiměřeně velký nepromokavý vak, do kterého vše bezpečně naskládáte. Do vaku především uložte:
Toto je základní výčet věcí, které nám pomohou užít si vyjížďku bezpečně a komfortně, ale jak jsme uvedli už na začátku, vždy je třeba především zvážit své schopnosti a možnosti. Vodáctví je u nás velmi populární a rozšířený sport, který se provozuje v přírodě, ale při dodržení základních pravidel je i velmi bezpečný a obohatí vás zejména o pocit sdílení se spolujezdcem.
Pádlujte bezpečně!
Martin z PÁDLUJTE.CZ