Většina našich plováků je v základním balení dodávána již s pádlem. Poznáte to z obrázku plováku, nebo na štítku: PÁDLO V CENĚ. Základní pádla jsou většinou vyrobená z hliníku s plastem. Některé lepší plováky mají základní pádla ze sklolaminátu případně i z karbonu.
Pádla k paddleboardům najdete v sekci Pádla k paddleboardu
Pádla standardně rozdělujeme podle počtu dílů, na které je lze rozebrat.
Nejoblíbenější je 3-dílné pádlo: spodní díl s listem pádla, střední díl a nastavitelný díl s hlavou pádla. Toto pádlo je nejpopulárnější hlavně díky své skladnosti.
2-dílná pádla: ty se skládají pouze z dříku s listem a nastavitelného dílu s hlavou pádla. Oproti 3-dílnému pádlo zde není jeden spoj a tím pádlo působí kompaktnějším dojmem.
1-dílné pádlo, fixní pádlo neboli „fixa“. Pádla se dodávají v jednotné délce cca 220 cm a každý jezdec si ho zařízne na svoji délku. Hlava se pak zalepí tavnou pistolí. Tato pádla jsou skvělá. Vhodná pro výkonnostní ježdění, dlouhé výlety. Fixy jsou také velmi lehké díky absenci spojů a nastavitelného dílu. Ve vodě také vždy plavou.
4-dílné pádlo, neboli „kombo“. Jde o kombinaci paddleboardového pádla a kajakového pádla. Zde získáváte vlastně dvě pádla v jednom. Získáte 3-dílné nastavitelné pádlo pro pádlování ve stoje. Nahrazením nastavitelného dílu dalším listem, získáte kajakové pádlo pro pádlování v sedě s kajakovou sedačkou.
Základní pádla jsou většinou vyrobena z hliníku a plastu. Nevýhodou těchto pádel je jejich váha. Ta se pohybuje většinou kolem 1 kg. Pozor, tato pádla plavou pouze omezenou dobu, přestože mají pádla zalisované některé spoje a vytvářejí tak vzduchovou kapsu. Bohužel nastavitelný díl nelze zalisovat. Pokud se voda dostane do tohoto dílu, pádlo jde ke dnu. Proto doporučujeme používat „floater“, který nasadíte na dolní díl pádla a děti už pádlo neutopí. Hliník také nepruží a při použití velké síly může dojit k jeho nevratnému ohnutí.
Další použitý materiál je sklo-laminát. Většinou se kombinuje sklo-laminátový dřík s plastovým listem. Pádla jsou lehčí a pružnější.
Dále lze kombinovat karbon s dalšími materiály, například s plastem. Výhodou karbonu je jeho pevnost a lehkost. Materiál také pěkně pruží.
Nejlepší pádla se kterými můžeme na paddleboardech jezdit jsou 100% karbonová. Taková pádla jsou kompletně vyrobená z karbonu. Jsou lehká, pevná. Pádluje se s nimi skvěle.
Dětská pádla jsou kratší a menší. Doporučujeme použít floater, abyste pádlo neutopili. Jde o to, aby pro dítě nebylo pádlo moc dlouhé a také aby list nebyl příliš veliký.
Při nastavování pádla před jízdou, položte pádlo na zem, uvolněte nastavitelný díl a natáhněte ruku nad hlavu. Pak ji pokrčte v lokti. Správná délky vychází cca 15 cm nad hlavu.
U vícedílných pádel jsou díly spojovány spojkami. Nejčastější je použití pinu, tedy kovového perka s pinem. Který zapadá do předvrtané dírky.
Lepší pádla kombinují více způsobů spojení. Například pin a utahovací sponu. Tyto kombinace jsou pevnější a zamezují „vaklání“ pádla ve spoji.
Menším jezdcům nebo výkonnostním jezdcům doporučujeme menší listy velikosti S. Větší jezdci pak volí velikost M.
Menší pádla jsou vhodná pro frekvenční, tedy rychlejší pádlování. Větší listy pádla volí spíš větší a silovější jezdci.
Nezapomeňte, že pádlo je důležitou součástí vaší výbavy. Budete ho mít po celou dobu vyjížďky v ruce a hodně to ovlivní celkový dojem z vašeho výletu.
Ahoj a na viděnou u vody :-)
Pádlujte s námi!